Banki w Polsce

Kredyty i pożyczki akompaniują nam przez cały czas, niemniej na wszystkie wybiegi chcemy się bronić przed zasadzką kredytów bankowych i niekiedy wolimy pożyczyć pieniądze u znajomych czy rodziny niż w instytucjach bankowych. Wiele osób boi się wysokiego oprocentowania kredytów i co za tym idzie, horrendalnych odsetek.

Poza tym czasem jest tak, że banki wabią klientów promocjami (Polbanki.pl) w reklamach małym oprocentowaniem, ale kiedy przychodzi do ratyfikowania umowy to ukazują się koszty manipulacyjne, które stanowią, że oprocentowanie już wcale takie atrakcyjne nie jest. Ale może się zdarzyć, że naprawdę sumpty oprocentowania nie będą wcale takie wysokie. Często się zdarza, że banki aplikują niższą prowizję wobec sprawdzonych, stałych klientów, których znają. Dodatkowo jeżeli mamy w danym banku konto oszczędnościowe czy linię debetową, to również możemy liczyć na nieznacznie korzystniejsze warunki.

A zatem dobrze jest pobrać kredyt w banku, w którym mamy założone rachunek rozliczeniowy lub z którym mieliśmy już wcześniej do czynienia. Powinno się także wiedzieć, że w przypadku zaciągania kredytu bankowego, odpowiedniej jest mieć wyższe oprocentowanie nominalne i niską prowizję niż niskie oprocentowanie i wysoką prowizję. Można również zredukować koszt całkowity kredytu, jeżeli zrezygnujemy z ubezpieczenia. Nie jest ono obowiązkowe, jednak doradcy bankowi sporadycznie o tym zawiadamiają kredytobiorców lub imputują, że należy wykupić ubezpieczenie lub że jest ono w pakiecie. Poza tym o ile już bierzemy kredyt, to lepiej wybrać ten z ratami malejącymi niż stałymi, albowiem raty z czasem maleją i cały koszt pożyczki jest mniejszy.