Kredyty hipoteczne

Wiadomo, że w współczesnych czasach bez liku osób żyje na kredyt. Kredyty hipoteczne i pożyczki konstytuują w tej chwili niemalże nieodzowną cząstkę naszego istnienia.

Od pewnego czasu w Polsce funkcjonuje wiele banków i każdy z nich nęci innym kredytem, ewidentnie na nadzwyczaj wziętych warunkach. A czy faktyczności te pożyczki bankowe są takie korzystne. Co prawda od kilku lat istnieje w Polsce ustawa, która przystosowuje wysokość oprocentowania kredytu, tak aby nie wynosił on więcej niż bodaj 20 %, to niemniej jednak i tak krocie instytucji finansowych znalazło strategię na wzbogacenie się na użyczaniu kredytów, w taki sposób, że doliczają do pożyczki wiele opłat manipulacyjnych, które powiększają autentyczny koszt kredytu. Te należności manipulacyjne to między innymi pojedyncza prowizja, która może wynosić maksymalnie pięć procent, comiesięczne ubezpieczenie, które może wynosić nawet pięć procent w skali roku, które jest zapewnieniem banku przed niemożliwością spłacenie przez klienta kredytu, między innymi w przypadku straty pracy, choroby lub trwałego inwalidztwa i w takim razie ubezpieczyciel będzie spłacać raty, jednokrotną opłatę administracyjną za rozpatrzenie wniosku, przygotowanie i nawiązanie umowy a to wszystko składa się na autentyczną roczną stopę oprocentowania, która może dojść nawet 30 procent.

Przeto zanim zdecydujemy się na kredyt w jakimś konkretnym banku albo na sprawdzone pożyczki pozabankowe przez internet, dobrze jest zapytać pracownika banku o RRSO, aby poznać autentyczne oprocentowanie i koszty pożyczki. Wprawdzie często RRSO jest podawana maleńkim druczkiem u dołu strony umowy, ale mało kto zwraca na to obserwację.